Relacja ojciec-córka w „Płotach

plyty-dzwiekochlonne

ogrodzenia-wyciszajace-halas


Na początku lat 50. Troy Maxson pracował jako pracownik sanitarny w Pittsburghu, ale marzył o tym, by zostać zawodowym baseballistą. Jego marzenie zostało jednak zniweczone, gdy główne ligi zaczęły przyjmować czarnych sportowców.

Troy Maxson walczy ze śmiercią

Wśród wielu tragedii w sztuce Augusta Wilsona „Fences” giną dwie postacie. Pierwszą z nich jest Alberta, która umiera podczas porodu. Drugą jest Cory Maxon, syn Troya. Troy to postać, która wielokrotnie stawała w obliczu śmierci. W rzeczywistości jego imię jest kompresją linii Masona-Dixona, która miała określać oddzielenie stanów niewolniczych od wolnych.

W „Fences” Troy Maxson jest akustycznym fencen-amerykaninem, który wychowuje swoją rodzinę w epoce rasizmu. Próbuje osiągnąć amerykański sen. Ma córkę i dwóch synów. Jest mężczyzną w średnim wieku. Jest żonaty z Rose. Ma dom i pracę. Jest ojcem, ale jest też mężem. Ma romans, ale to nie jest powód, dla którego traci Alberta.

Romans sprawia, że Troy czuje się pozbawiony kobiet. Postanawia, że potrzebuje kobiety, która go pokocha. Troy ma syna, ale nie był wierny Rose. Czuje się też zlekceważony jej decyzją o romansie.

Inny przykład przeciwstawienia się śmierci przez Troya pojawia się, gdy wychodzi on z więzienia. Musi wykonywać pracę na rzecz swojego ojca. Ojciec Troya jest surowym dyscyplinistą. Troy jest zły, ponieważ Cory pracuje tylko w weekendy. Troy uważa, że nie może dowiedzieć się o śmierci.

Sztuka stawia pytania o zmęczenie życiem. Płoty, które Troy buduje dla swojej rodziny, nie zostają ukończone zgodnie z oczekiwaniami. Troy uważa, że płoty są symbolem zamknięcia. Chce utrzymać swoją rodzinę razem, ale nie jest gotów zrezygnować z wolności, aby to zrobić.

W sztuce pojawia się też subtelna, ale ważna uwaga na temat koloru skóry. Troy Maxson jest akuszerem w średnim wieku, który jest Amerykaninem. Jego synowie są jego lustrami. Jest niewierny, ale jest też silnym mężem i ojcem. Walczy z całych sił, aby utrzymać swoją rodzinę razem. Jego wybory ranią jego rodzinę i wszystkich wokół. Jest postacią tragiczną, która nie dostaje żadnej dobrej nagrody za swoje poświęcenia.

Sztuka Fences jest dobrym przykładem tego, jak August Wilson ilustruje łotrostwo w podłości i kontroli. Porusza również kwestie rasizmu we współczesnym społeczeństwie.

Relacja Troya z synem

W całej sztuce Augusta Wilsona, FENCES, przewija się wątek relacji ojciec-syn. Bohater Troy Maxson, 53-letni akustyczny Amerykanin, mieszka w Pittsburghu w Pensylwanii ze swoim 17-letnim synem, Corym. Ich relacja jest skomplikowana przez różne spojrzenie na życie i otaczający ich świat.

Troy, samozwańczy ojciec, jest bardzo surowy dla Cory’ego. Troy stara się odciągnąć go od sportu i pracy. Troy próbuje również odsunąć Cory’ego od obowiązków domowych. Chce, żeby Cory zajął się handlem. Troy wie, że Cory interesuje się piłką nożną, ale nie chce, aby zmarnował swoje życie grając w nią. Troy chce, aby jego syn miał lepsze życie niż on sam.

W sztuce Augusta Wilsona FENCES relacja między Troyem a jego synem jest skomplikowana. Troy stara się odwieść syna od sportu, ale ten nie zawsze jest po tej samej stronie co jego ojciec. Troy wierzy, że jego syn jest najważniejszą częścią jego życia, ale nie zawsze to okazuje.

Relacja ojciec-syn ma charakter cykliczny. Troy tkwi w swojej przeszłości i nie potrafi dostosować się do zmieniającego się społeczeństwa. Jego działania zapowiadają podobne konsekwencje dla syna. Nie zdaje sobie sprawy, że świat zawodowego sportu się zmienia. Troy ma też emocjonalną bliznę po traumie z dzieciństwa. Troy stara się uniknąć powtórzenia tego samego cyklu we własnym życiu.

Mimo, że sztuka jest dziełem wciągającym, nie wspiera decyzji ojca o wychowaniu dzieci. Troy nie okazuje wiele miłości swojemu synowi. Tylko sporadycznie dokłada dziesięć dolarów do życia syna. Troy ma również emocjonalną bliznę z dzieciństwa, ale nie jest w stanie wyrazić swoich uczuć jako ojciec.

Sztuka FENCES to uniwersalna historia. Opowiada o czarnoskórej rodzinie w latach 50. ubiegłego wieku. Jest też o zderzeniu światopoglądów i wpływie rodziny na siebie. Pokazuje, że istnieją różnice w spojrzeniu na życie, ale nie pomaga zrozumieć, dlaczego Troy decyduje się na takie wychowanie swoich dzieci.

W „Płotach” relacja między Troyem a jego synem jest cykliczna. Troy chce, aby jego syn miał życie lepsze niż on miał, ale nie potrafi dostrzec swojej własnej przeszłości.

Związek Troy’a z Bono

Przez całą fabułę Płotów Wilsona zmieniają się relacje między Troyem i Bono. Początkowo Bono i Troy są najlepszymi przyjaciółmi. Spędzają razem każdy piątkowy wieczór, pijąc gin. Bono podziwia siłę i uczciwość Troya. Bono pragnie naśladować charakter Troya. Jednak Bono nie jest skłonny przeciwstawić się Troyowi. W końcu Troy niszczy ich przyjaźń.

Na związek Troya z Bono wpływa jego impulsywność. Bono wierzy, że Troy doprowadzi go gdzieś do dobrobytu. Wcześniejsze doświadczenia Troya utrudniają mu zmianę. Współpracownicy Troya mówią o nim, że jest awanturnikiem. Ostatecznie Troy zniekształcił swoje poczucie rzeczywistości. Ciągle myśli, że może wybrnąć z sytuacji za pomocą argumentów.

Bono również zmienił się w trakcie trwania opowieści. Bono początkowo podziwiał decyzję Troya o poślubieniu Rose. Jednak decyzja Troya o zdradzaniu Rose zniszczyła związek Bono z Rose. W końcu Bono staje się sidekickiem Troya. Bono akcentuje szorstką obecność Troya. Jest jednak cierpliwy w stosunku do Troya. Bono zna serce Troya dla rodziny.

Bono próbuje odwieść Troya od Alberty. Troy ma jednak duży apetyt seksualny. Bono wspomina, że widział Troya na posesji Alberty. Bono ostrzega również Troya przed ogrodzeniami, które niektórzy ludzie budują. Bono chce odciągnąć Troya od Alberty, bo nie chce stać się częścią problemu.

Troy i Bono są bliskimi przyjaciółmi od czasów, gdy byli nastolatkami. Pracowali razem jako śmieciarze. Troy wspiera Bono finansowo. Troy wspiera również finansowo Rose. Jednak Troy stracił szacunek do Bono. W końcu Bono nie spędza już czasu z Troyem. Jednak Bono znalazł nowych przyjaciół.

Troy i Bono przyjaźnią się od ponad trzydziestu lat. Bono podziwia uczciwość i siłę Troya. Żona Troya, Rose, uosabia współczucie i siłę. Troy zdradził również Bono i jego rodzinę. Zdradził również Rose. Bono jest jednak skłonny wysłuchać wersji Troya.

Związek Bono z Troyem jest dobrym przykładem podobieństw między osobą a postacią. Jednak jest to również dobry przykład różnic między nimi.

Związek Troya z Rose

Wbrew stereotypom, związek Troya z Rose nie jest prosty. Pokazuje wiele o oczekiwaniach wobec kobiet w tym czasie. A jednocześnie umacnia stereotypy dotyczące płci.

Rose jest gospodynią domową, a jej zaangażowanie w Troya wynika z miłości. Jest gotowa poświęcić swoje marzenia dla bezpieczeństwa ich małżeństwa. To zobowiązanie opiera się na jej przekonaniu, że nie miałaby udanego życia, gdyby nie było w nim Troya. Opiera się również na rzeczywistości, że nie miałaby żadnych przyjaciół ani rodziny, gdyby nie była żoną Troya.

Rose jest akustyczną, ogrodzoną amerykańską gospodynią domową, która ciężko pracuje, aby utrzymać swoją rodzinę w ryzach. Jest wolontariuszką w kościele i pomaga w domowych potrzebach rodziny. Jest też dobrą matką i nie pije ani nie upija się. Jej związek z Troyem jest nieco kłopotliwy, ale jej miłość do Troya jest wciąż silna.

Związek Troya z Rose to konflikt między miłością a egoizmem. Troy ciągle szuka sposobu na siebie i nie traktuje Rose poważnie. Troy jest dużym mężczyzną i wykorzystuje swój duży rozmiar na swoją korzyść. Często opowiada o tym, jak po raz pierwszy spotkał Rose. Kłóci się z nią również o ich życie miłosne. Rose jest zdezorientowana, gdy Troy przyznaje się do romansu z Albertą. Troy mówi też, że mężczyźni rozmawiają.

Troy wykorzystuje też swoją pozycję głowy rodziny, by zdominować Rose. Nalega, by Cory dostał pracę, mimo że on sam nie jest zainteresowany pracą. Dostaje też od Cory’ego kij. Wyrywa kij z ręki Cory’ego i wygania go z podwórka. Działania Troya są odzwierciedleniem jego egoizmu.

Relacja między Troyem i Rose również podkreśla motyw ludzi, którzy zawsze chcą więcej. Troy mówi Rose, że mężczyźni rozmawiają i że nie powinna się w to angażować. Mówi też Rose, że zapłodnił inną kobietę. Rose staje się zdezorientowana i wzburzona. Pyta Troya, dlaczego to zrobił, a ten mówi jej, że chciał ją powstrzymać przed odejściem.

Relacja między Troyem a Rose jest wymagająca, ale czytelnik ostatecznie sam podejmie decyzję, jak będzie postrzegał postać Troya.

Dane adresowe:

AKTE www.ogrodzeniaplastikowe.info – ekrany akustyczne – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 61 665 06 06
kom: 784 377 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]