Bariery akustyczne dla hałasu drogowego
Niezależnie od tego, czy planujesz budowę domu, nowego biurowca, czy nowego parkingu, bariery akustyczne dla hałasu komunikacyjnego są najlepszym sposobem na utrzymanie hałasu poza budynkiem. Korzyści płynące z izolacji akustycznej są liczne. Mogą one chronić Twoje budynki przed hałasem, zmniejszyć koszty energii w budynku i poprawić estetykę budynku. Te korzyści są warte inwestycji.
Koszt
Tysiące mil dróg w Stanach Zjednoczonych zostało zbudowanych z barier akustycznych. Są one budowane w celu zmniejszenia poziomu hałasu powodowanego przez ruch uliczny. Jednak koszt tych barier jest dużą częścią równania.
Pierwszym krokiem w obliczaniu kosztów barier akustycznych dla hałasu komunikacyjnego jest decyzja, jaki rodzaj bariery chcesz. Najbardziej skuteczną opcją jest zbudowanie wysokiej, gęstej bariery, która powstrzyma hałas drogowy przed przedostaniem się. Jednak będzie to oznaczało, że zapłacisz wyższy koszt.
Jeśli chcesz zminimalizować koszty, lepszym rozwiązaniem jest krótsza bariera. Ponadto, możesz użyć bariery dźwiękowej wykonanej z lekkich materiałów. Będzie to wymagało mniejszej liczby słupków, aby pokryć ten sam obszar. Możesz również użyć bariery dźwiękowej wykonanej z materiałów odblaskowych.
Inną opcją jest użycie bariery dźwiękowej wykonanej z ziemi. To może być dobry wybór, jeśli mieszkasz w obszarze z dużą ilością hałasu. Ziemia będzie pochłaniać hałas, ale zajmie dużo ziemi. Bariera będzie również kosztować dużo więcej niż jeden wykonany z cięższego materiału.
Alternatywnie, można spróbować ogrodzenia zaprojektowane do blokowania hałasu ruchu. Takie ogrodzenia zazwyczaj wykorzystują ciężkie słupy i sztachety. Jednak mogą one również wpływać na komunikację i migrację dzikich zwierząt.
Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednio zaprojektowana bariera winylowa. Będzie ona miała świetne parametry akustyczne i będzie dobrze wyglądać. Będzie również szybszy w instalacji i odporny na rdzę. Będzie również trwać znacznie dłużej niż inne systemy barier akustycznych.
Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj bariery akustycznej chcesz zastosować, skorzystaj z kalkulatora barier akustycznych. Narzędzie to dostarczy Ci szacunkowych kosztów budowy, dostawy i instalacji. Obejmuje ono również koszty zarządzania ruchem. Umożliwi Ci również porównanie kosztów różnych ekranów akustycznych.
Estetyka
Zbudowanie bariery dźwiękowej to świetny sposób na zmniejszenie hałasu komunikacyjnego. Jednak projekt tych barier musi być starannie przemyślany. Dobra bariera dźwiękowa powinna być trwała, estetycznie atrakcyjna i opłacalna.
Ekrany przeciwhałasowe powinny być również wysokie i wystarczająco szerokie, aby pokryć duży obszar. Jest to ważne, ponieważ fale dźwiękowe podróżują we wszystkich kierunkach. Muszą być również szczelne, aby żadna energia akustyczna nie mogła się przedostać ani wydostać.
Zazwyczaj do budowy ścian bariery dźwiękowej używa się betonowego muru. Ten rodzaj materiału jest wysoce zdolny do akustyki, a także jest strukturalnie zdolny. Beton murarski jest również niedrogi.
Zazwyczaj betonowa ściana ma wysokość dwunastu stóp. Istnieje jednak wiele wariantów wysokości bariery akustycznej. Niektóre są tak niskie, jak sześć stóp wysokości. Ściany te zostały zbudowane na autostradach w całych Stanach Zjednoczonych.
O wielkości bariery decyduje w dużej mierze estetyka. Bariera musi być odpowiednio wysoka i szeroka, aby skutecznie zasłaniać widok na drogę.
Wyższa bariera zmniejszy hałas komunikacyjny. Ponadto, wysokość bariery zwiększy również kąt padania. Oznacza to, że fale dźwiękowe będą miały większą szansę na odbicie się od podłoża na wysokości bariery.
Bariera przeciwhałasowa może być konstrukcją zewnętrzną lub może być wkopana w tunel. Może być również zbudowana na terenie prywatnym lub publicznym.
Różne grupy badawcze próbowały określić najlepszą wysokość bariery dźwiękowej. Wypróbowali również różne kształty, aby zobaczyć, co działa najlepiej.
Najlepsze ekrany akustyczne są zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej skuteczne. Oznacza to, że powinny być szczelne, trwałe i opłacalne.
Materiał wygłuszający
Postępująca urbanizacja spowodowała wzrost zapotrzebowania na zabudowę mieszkaniową na terenach położonych w pobliżu autostrad. To z kolei wygenerowało zapotrzebowanie na skuteczne techniki ograniczania hałasu. W wielu miastach Europy i Azji wprowadzono rozwiązania architektoniczne, które zmniejszają poziom hałasu w domach i firmach.
Zastosowanie ścian akustycznych i barier dźwiękowych jest skutecznym i ekonomicznym sposobem na zmniejszenie poziomu hałasu. W zależności od rodzaju i konstrukcji ściany, może ona obniżyć poziom hałasu o 3 do 7 dB.
Zastosowanie ścian akustycznych jest coraz częstsze w krajach takich jak Chiny i ogrodzenie akustyczne. Ściany te są skuteczne w zmniejszaniu zanieczyszczenia hałasem komunikacyjnym. Ściany te są wykonane z różnych materiałów. Obejmują one drewno, beton, metal lub stiuk.
Ściany te są najczęściej stosowane do ekranowania nieruchomości w pobliżu autostrad. Bariery te mogą zmniejszyć poziom hałasu nawet do 50 procent. Nie są one jednak skuteczne w ekranowaniu nieruchomości znajdujących się w większych odległościach.
Zastosowanie ścian akustycznych zyskało duże zainteresowanie w badaniach z zakresu materiałoznawstwa. Badania wykazały, że ściany te są bardziej skuteczne niż inne rodzaje ekranów akustycznych. Są one również bardziej przystępne cenowo.
Betonowe ściany są najbardziej popularnym rodzajem bariery. Są one zazwyczaj wysokie na 12 do 15 stóp. Mogą być jednak tak wysokie, jak 20 stóp. Ściany betonowe nie są również mobilne.
Innym rodzajem bariery są nasypy ziemne. Mają one naturalny wygląd i są bardzo skuteczne. Można je budować na dużych powierzchniach.
Inne bariery budowane są z drewna, metalu lub blachy fibro-cementowej. Zazwyczaj są one ukształtowane tak, aby wtopić się w otoczenie.
Ekrany akustyczne mogą być również instalowane na autostradach, aby odbijać hałas z sąsiednich obszarów miejskich. Są one najbardziej skuteczne, jeśli są zbudowane wystarczająco wysoko i nie mają żadnych otworów.
Beton
Wśród barier akustycznych dla hałasu drogowego wykonanych z betonu, konstrukcja murowana zapewnia najlepszą wydajność dla ochrony przed hałasem. Beton murowany jest lekki, trwały, łatwy w budowie i oferuje szeroki zakres stylów estetycznych. Jest to również przyjazny dla środowiska materiał budowlany.
Oprócz zapewnienia doskonałej izolacji akustycznej, betonowa konstrukcja murowa zapewnia również wysoki stopień zainteresowania architektonicznego. Ponadto, prefabrykaty pozwalają na pełną kontrolę jakości podczas utwardzania i instalacji.
W Europie problem hałasu komunikacyjnego staje się coraz bardziej widoczny. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 15 procent Europejczyków doznaje uszczerbku na zdrowiu z powodu głośnych hałasów. W odpowiedzi na rosnący poziom hałasu znacznie zwiększono skalę barier dźwiękowych.
Stosowanie betonowych ekranów akustycznych stało się bardzo powszechne w Europie. Te betonowe bariery są również szeroko stosowane w USA. Są one niedrogie, trwałe i nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. Ponadto są one dobrym rozwiązaniem dla środowiska miejskiego, ponieważ stanowią trwały element dla społeczności.
Bariery te mogą być wykonane z kilku różnych materiałów. Najczęściej stosowane materiały to stal, drewno i beton. Stal jest niedroga i łatwa w budowie. Jednakże stal również odbija dźwięk, co może mieć negatywny wpływ na wydajność akustyczną bariery. Drewno jest również drogie, ma słabą trwałość i niską odporność na korozję.
Do pochłaniania dźwięku często stosuje się warstwę porowatą wykonaną z betonu lub włókien drzewnych. Warstwa dźwiękochłonna jest wspierana przez warstwę nośną, która zapobiega przechodzeniu dźwięku przez barierę. Warstwa nośna zapewnia również integralność strukturalną bariery.
Ponadto opracowano nowy cementowy materiał kompozytowy do budowy barier dźwiękowych. Materiał ten pochodzi z cenosfery popiołów lotnych i stałych odpadów przemysłowych. Został on przebadany pod kątem wytrzymałości na ściskanie i właściwości pochłaniania dźwięku.
Dyfrakcja infradźwiękowa
Wykorzystanie dyfrakcji infradźwiękowej w celu lepszego łagodzenia hałasu drogowego nie jest niczym nowym. W rzeczywistości było ono wykorzystywane w przeszłości z dobrym skutkiem. Okazało się, że jest to między innymi przydatny sposób na ilościowe określenie hałasu drogowego. Wykazano to poprzez rozmieszczenie zestawu tymczasowych tablic infradźwiękowych wzdłuż południowo-zachodniego zbocza góry Adams. Obecnie trwają prace nad bardziej kompleksowym rozmieszczeniem.
Wspomniane wcześniej tymczasowe tablice infradźwiękowe znajdują się na grzbietach po obu stronach głównego drenażu. Na grzbietach zamontowano zestaw sześciu czujników infradźwiękowych Hyperion IFS-3111 o aperturze 80 metrów. Czujniki te mają niski poziom szumu 0,1 mPa i zapewniają odpowiedź częstotliwościową 3 dB od 0,01 do 100 Hz. Są one uzupełnione o osłonę wysokiej częstotliwości dla redukcji szumu wiatru. Podobny zestaw czujników zainstalowany jest w pobliżu akweduktu Mount Adams.
Nie było wątpliwości, że matryca BEAR była najbardziej imponująca pod względem redukcji hałasu i matryca ta sprawdza się. Kilka innych technologii jest w trakcie opracowywania, w tym kopuły tłumiące hałas powodowany przez wiatr oraz matryce infradźwiękowe nowej generacji Hyperion IFS-3111, z których wszystkie mają zostać wprowadzone na rynek w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Niektóre z tych technologii nie zostały jeszcze wdrożone ze względu na możliwość zmiażdżenia zimowej pokrywy śnieżnej.
Pomimo tych postępów technologicznych, pozostaje jedno z najtrudniejszych wyzwań: identyfikacja i potwierdzenie źródeł clutteru, do których można przymocować matryce. To właśnie tutaj aplikacja rzeczywistości rozszerzonej jest szczególnie cenna. Wspomnianym wcześniej tablicom BEAR towarzyszyła seria tymczasowych tablic infradźwiękowych, które zostały rozmieszczone między 26 a 31 sierpnia. Matryce są monitorowane i rejestrowane za pomocą serii mobilnych smartfonów i jednostki zdalnego sterowania.
Dane adresowe:
AKTE www.ogrodzeniaplastikowe.pl – ogrodzenia dźwiękoszczelne – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 61 665 06 06
kom: 784 377 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]