Nie łasuchuj, będziesz zdrów
Jeśli nie powstrzymamy swojego łakomstwa, za biesiadowanie przy suto zastawionym stole możemy niekiedy zapłacić dokuczliwą niestrawnością i zgagą.
Kiedy jemy węglowodany (cukier, skrobię, błonnik), część z nich nie zostaje strawiona i wchłonięta w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Trafia do jelita grubego, gdzie na te resztki czekają bakterie jelitowe. Pod ich wpływem następuje fermentacja. Produktem tej zwykłej reakcji chemicznej są gazy o nieprzyjemnej woni, na którą składa się zapach dwutlenku węgla, wodoru, metanu i azotu. Połknięte podczas jedzenia i picia powietrze dostarcza do tej mieszanki tlenu, co przyspiesza fermentację.
Objawy i przyczyny
Przy wzdęciach zwykle zwiększa się obwód brzucha. Odczuwamy to godzinę po jedzeniu, gdy pasek spodni czy spódnicy staje się zbyt ciasny. Następstwem nagromadzenia się powietrza w jelitach jest podniesienie ciśnienia w jamie brzusznej. Przepona unosi się wtedy do góry, a nas gnębi zgaga, gorycz w ustach, odbija się nam a niekiedy treść żołądka jest zarzucana do przełyku. Najdokuczliwszym objawem jest jednak ból brzucha.
Ustalenie przyczyny tych dolegliwości nie jest proste. Jeżeli w kilka godzin po posiłku boli brzuch lub pojawiają się skurcze jelit, trzeba iść do lekarza. Z reguły zleca on wykonanie ogólnego badania krwi, posiewu kału oraz USG żołądka. Wyniki pozwalają stwierdzić, czy przewód pokarmowy jest zdrowy i czy nie zagnieździły się w nim pasożyty. Jeżeli obawy o chorobę potwierdzą się, specjalista dobierze właściwą kurację. Jeśli nie – należy zmienić sposób odżywiania, a przede wszystkim unikać tzw. gazotwórczych pokarmów.
Różne przyczyny i sutki złego odżywania
Nadmierne gazy bywają pierwszym sygnałem zaburzeń trawienia i wchłaniania. Częste wzdęcia mogą świadczyć o niedoborze enzymów trzustkowych (przy zapaleniu trzustki), niewydolności trzustki, zapaleniu oraz torbieli jelit a także celiakii). Znacznie więcej gazów jelitowych wytwarza organizm człowieka, który je w pośpiechu, połyka duże kęsy i pije podczas posiłku. Specjaliści twierdzą też, iż niektóre osoby mają dziedziczną skłonność do wytwarzania większej niż normalna ilości gazów. Może to być spowodowane specyficzną budową jelit lub niektórymi schorzeniami przewodu pokarmowego. Wśród przyczyn, które są powodem takich kłopotów najczęściej wymienia się pasożyty lub zapalenie uchyłków oraz nietolerancję laktozy, czyli cukru mlecznego. Ale najczęściej powodem kłopotów są błędy żywieniowe.
Czytaj dalej
Część 2 https://chriscc7.com/zdrowe-jedzenie-na-co-dzien-cz2/
0 komentarzy