Odzyskiwanie danych Jak przywrócić uszkodzone pliki

Informacje cyfrowe mogą zostać utracone z wielu różnych powodów. Błąd ludzki, awaria oprogramowania, przerwy w dostawie prądu i awaria sprzętu to częste przyczyny utraty plików. Na szczęście informacje cyfrowe można zazwyczaj odzyskać. W większości przypadków możliwe jest odzyskanie plików, które zostały przypadkowo usunięte przez pomyłkę. Co jednak zrobić, gdy komputer lub nośnik pamięci został uszkodzony lub fizycznie zniszczony? W tym artykule przedstawimy kilka najczęstszych sposobów przywracania utraconych plików.

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania lub przywracania informacji cyfrowych, które zostały utracone

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania usuniętych, uszkodzonych lub sformatowanych danych z dysku twardego lub innego urządzenia pamięci masowej. Dane te mogą znajdować się na taśmach magnetycznych, pamięciach USB, wewnętrznych lub zewnętrznych dyskach twardych. Można je odzyskać nawet z uszkodzonych systemów plików lub podsystemów RAID. Metody odzyskiwania plików są różne, ale cel jest ten sam: przywrócenie danych do ich pierwotnego stanu.

Utrata danych często jest spowodowana nieprawidłowym działaniem sprzętu lub oprogramowania komputera. Problem ten może spowodować uszkodzenie tablicy alokacji plików lub tablicy partycji. Plik może jednak nadal istnieć na dysku twardym i można go odzyskać przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Nawet jeżeli plik został fizycznie uszkodzony, może być możliwy do odzyskania za pomocą programu, który potrafi odtworzyć jego nagłówek.

W większości przypadków organizacje będą musiały odzyskać dane z urządzenia końcowego, takiego jak komputer stacjonarny lub przenośny. Jednak niektóre firmy będą potrzebować tylko niektórych typów danych, aby wznowić działalność. Oznacza to, że proces odzyskiwania danych, który może przywrócić informacje z jednego urządzenia, może nie być odpowiedni. Na przykład, jeśli w czasie katastrofy awarii ulegnie dysk twardy, może się okazać, że nie jest on w stanie obsłużyć wszystkich danych na tym samym urządzeniu.

Niektóre popularne scenariusze odzyskiwania danych opierają się na awarii komputera lub mechanicznym uszkodzeniu urządzenia pamięci masowej. Niektóre osoby wypalają dyski

, ale nie jest to tak trwałe, jak początkowo sądzono. W niektórych przypadkach jedyna kopia ważnego materiału może zostać utracona w wyniku uszkodzenia nośnika optycznego. Z tego powodu naukowcy opracowali oprogramowanie do przywracania danych z tego typu nośników, a ponadto można wdrożyć nowe środki bezpieczeństwa, aby uniemożliwić odzyskiwanie danych.

Może naprawić systemy plików uszkodzone przez przerwę w dostawie prądu, awarię oprogramowania lub awarię zasilania.

Przerwa w dostawie prądu może poważnie uszkodzić dysk półprzewodnikowy komputera, uniemożliwiając jego działanie i stwarzając poważne zagrożenie dla przechowywanych na nim danych. Procedura wyłączania może spowodować uszkodzenie plików i uczynić całe programy bezużytecznymi. Ponadto awarie zasilania mogą powodować przepięcia, które przeciążają układy elektroniczne komputera i mogą uszkodzić płytę główną lub zasilacz. W poważnych przypadkach komputer może nawet nie być w stanie się uruchomić.

Przerwy w dostawie prądu mogą również spowodować uszkodzenie plików systemowych, które mogą być najbardziej krytyczne ze wszystkich. Podczas aktualizacji systemu nagła przerwa w dostawie prądu może spowodować uszkodzenie najważniejszych plików. Ponieważ plik jest tak krytyczny, komputer może nie uruchomić się ponownie prawidłowo. Na szczęście istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu. Można na przykład użyć narzędzia do naprawy systemu operacyjnego.

Przerwa w dostawie prądu może nie mieć większego wpływu na system operacyjny komputera, ale może spowodować uszkodzenie sektora rozruchowego dysku twardego. Pliki te są niezbędne dla systemu operacyjnego komputera. Jeśli zostaną uszkodzone, komputer nie będzie mógł się poprawnie uruchomić, a nawet może dojść do awarii dysku twardego. Dlatego jeśli zauważysz, że Twój komputer został uszkodzony w wyniku nagłej utraty zasilania, musisz użyć skutecznego narzędzia do naprawy komputerów, aby go naprawić.

Na szczęście firma GILLWARE jest po to, aby proces odzyskiwania utraconych danych był bezbolesny i prosty. Jeśli masz zewnętrzny dysk twardy, który został uszkodzony w wyniku skoku napięcia, istnieje prawdopodobieństwo, że przestanie on działać. Jeśli posiadasz kopie zapasowe ważnych plików, możesz nie musieć się martwić o odzyskiwanie danych. Jeśli jednak zapomnisz wykonać kopię zapasową systemu, nie będziesz w stanie ich odzyskać. Wystarczy kilka kliknięć myszą, aby program GILLWARE z łatwością odzyskał wszystkie utracone dane.

Może przywracać pliki z uszkodzonych nośników pamięci

Jeśli masz dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, które uległo uszkodzeniu, możesz zastanawiać się, jak przywrócić z niego pliki. Na szczęście dostępnych jest wiele rozwiązań programowych, a w tym artykule przedstawimy kilka z nich. Oprogramowanie do odzyskiwania danych wykorzystuje analizę metadanych do lokalizowania głównych struktur pamięci masowej, plików i ich właściwości. Pomaga to w odtworzeniu uszkodzonego systemu plików. Oprogramowanie pomoże także przywrócić oryginalne nazwy plików i strukturę folderów, jeśli taka istnieje.

Gdy dysk twardy ulegnie uszkodzeniu, znajdujące się na nim dane stają się bezużyteczne dla użytkownika. Chociaż odtworzenie danych osobowych nie jest procesem łatwym, większość z nich można uratować. W tym artykule przyjrzymy się niektórym najczęstszym przyczynom uszkodzenia dysku twardego i sposobom przywracania utraconych plików. Następnie omówimy najlepsze oprogramowanie do odzyskiwania danych, które można zastosować w każdym przypadku. Najlepsze narzędzie będzie działać w obu sytuacjach.

Recuva to kompletny zestaw narzędzi do odzyskiwania danych, który zajmuje się głębokim skanowaniem i wyodrębnianiem danych z uszkodzonych dysków twardych. Jego darmowa wersja wykonuje podstawową pracę, ale wersja płatna dodaje narzędzia do obrazowania dysków. To oprogramowanie jest zalecane dla użytkowników, którzy chcą odzyskać pliki z uszkodzonych nośników pamięci. Na rynku dostępne są także inne darmowe narzędzia, ale te dwa są najpopularniejsze. Które z nich jest więc najlepsze?

Powoduje fizyczne uszkodzenie nośników pamięci

Istnieją trzy główne rodzaje fizycznych uszkodzeń nośników pamięci, które wymagają odzyskiwania danych. Najczęstszym rodzajem uszkodzenia fizycznego jest uszkodzenie głowicy, które występuje, gdy głowica odczytująco-zapisująca zostaje wytrącona ze swojego miejsca i uderza o obracający się talerz. Tego typu uszkodzenia zazwyczaj nie są łatwe do naprawienia, ale mogą być nieodwracalne. Aby uniknąć uszkodzeń fizycznych, użytkownicy powinni zawsze przechowywać dyski twarde w czystym środowisku, wolnym od kurzu, gruzu i rozlanych płynów.

Podczas pracy z uszkodzonym urządzeniem magazynującym dane mogą wystąpić inne uszkodzenia fizyczne. Dyski twarde są podatne na awarie głowic siłowników

, które mogą stykać się z talerzami i trwale usuwać dane. Dysk twardy, w którym wystąpi awaria głowicy, ulegnie również uszkodzeniu logicznemu. Dane operacyjne nadpiszą część plików znajdujących się na dysku. Również wstrząsy fizyczne mogą uszkodzić dyski twarde. Problemy te mogą być spowodowane niewłaściwym użytkowaniem lub wirusem komputerowym.

Fizyczne uszkodzenie dysku twardego komputera może być wynikiem wady producenta, pożaru lub nawet zalania wodą. Powstałe uszkodzenia mogą spowodować uszkodzenie plików lub ich trwałą utratę. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, do fizycznie uszkodzonego dysku twardego musi mieć dostęp specjalista. Na talerzach dysku twardego mogą również pojawić się uszkodzone chipy. Uderzenia głowic są najczęstszą formą uszkodzenia fizycznego.

Jeśli nie można przywrócić danych, należy natychmiast wyłączyć urządzenie pamięci masowej i skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych w celu przywrócenia danych. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych dysponują doświadczonymi inżynierami, którzy mogą bezpiecznie wykonać obraz uszkodzonego dysku twardego w celu przywrócenia danych. Dysponują również wiedzą i narzędziami umożliwiającymi prawidłową naprawę uszkodzonych dysków w czystym środowisku. Zapewnia to największe szanse na odzyskanie danych. Nigdy nie należy podejmować prób samodzielnego odzyskiwania danych, ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenie nośnika.

To kosztuje

Prawdopodobnie słyszałeś, że odzyskiwanie danych jest kosztowne, i to prawda. Ale ile dokładnie kosztuje odzyskiwanie danych? Chociaż dostępnych jest wiele opcji, można zdecydować się na samodzielne przeprowadzenie procesu odzyskiwania danych za kwotę zaledwie 100 USD lub nawet 1500 USD, w zależności od stopnia trudności i rozmiaru dysku twardego. Może to być jednak ryzykowne, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy korzystają z komputera i nie mają doświadczenia.

Koszt odzyskiwania danych zależy od wielu czynników. Na przykład, jeśli dysk twardy ma tylko 50 gigabajtów, koszt pozostanie taki sam. Jeśli jednak utracono terabajt danych, cena może wzrosnąć. Dzieje się tak, ponieważ czas potrzebny do odzyskania terabajta danych jest proporcjonalny do jego wielkości. Jeśli jednak na dysku twardym znajduje się dziesięć gigabajtów dokumentów, koszt będzie taki sam. To samo dotyczy dysku twardego, na którym znajduje się 300 gigabajtów odcinków seriali telewizyjnych.

Czas potrzebny do odzyskania danych zależy od pojemności dysku. Niezależnie od tego, czy dane znajdują się na dysku twardym o pojemności 2 TB, 128-gigabajtowym dysku SSD, czy na karcie Secure Digital o pojemności 8 GB, szybkość odzyskiwania danych jest różna. Proces odzyskiwania danych trwający kilka dni może oznaczać utratę pieniędzy, ponieważ pracownicy nie mogą dokończyć pracy ani rozpocząć nowych zadań. Ponadto może to być niezgodne z prawem i przepisami federalnymi. Proces ten może trwać kilka dni, a nawet tygodni.

W zależności od rodzaju utraconych danych i wielkości firmy, ich odzyskanie może kosztować od 170 do 3450 USD. W przypadku małych firm jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie, ponieważ odnalezienie twardych kopii informacji o klientach może okazać się niemożliwe. Ponadto koszty związane z naruszeniem danych muszą być zgłoszone klientom. Nie tylko małe firmy są dotknięte utratą danych. Nawet jeśli nie masz dostępu do twardych kopii swoich danych, będziesz zobowiązany do poinformowania o tym klientów.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]